Windows 11 a starší počítač

Spoločnosť Microsoft prichádza na trh s novým operačným systémom Windows 11. Pozrieme sa na neho z pohľadu kompatibility so starším počítačmi alebo notebookmi. Spoločnosť Microsoft, tak ako pri všetkých produktoch, aj pri Windows 11 uvádza minimálne požiadavky pre bezproblémový beh systému.

Okrem základných parametrov ako je RAM, CPU alebo disková kapacita je podmienkou čip TPM 2.0. TPM sa využívana ukladanie hesiel, šifrovacích kľúčov, rôznych certifikátov či iných citlivých údajov. Počítače alebo notebooky bez čipu TMP 2.0 Microsoft označuje ako nekompatibilné.

Napriek tomu sa Microsoft rozhodol, že Windows 11 bude možné nainštalovať aj na týchto „nekompatibilných“ zariadeniach. Jedná sa o staršie počítače, ktoré síce parametrovo spĺňajú technické požiadavky, ale nemajú TPM 2.0. Microsoft preto sprístupnil aj zjednodušený návod inštalácie, pretože táto sa na nepodporovaných zariadeniach bude musieť vykonať manuálne.

Treba si však uvedomiť, že Microsoft sa zrieka zodpovednosti za akékoľvek škody vzniknuté po inštalácii nového operačného systému na nepodporovaný počítač. Dokonca zvažuje aj možnosť, že pre takéto zariadenia nebude poskytovať ani bezpečnostné aktualizácie. Odkaz Microsoftu pre používateľov je teda jasný – Windows 11 si vyžaduje modernejší počítač a ak si ho nainštalujete na staršie zariadenie za prípadné problémy zodpovedáte sami.

Je preto na každom užívateľovi, či sa rozhodne pre prechod na nový operačný systém ak má nepodporovaný počítač, ale v takom prípade si treba byť vedomý možných rizík. Navyše, keď súčasný operačný systém Windows 10 je pre užívateľov podporovaný až do októbra 2025 treba tento krok naozaj dobre zvážiť.

Či váš PC alebo notebook spĺňa minimálne požiadavky si môžete skontrolovať sami, alebo Vám s tým radi pomôžeme.

Požiadavky sú definované takto:

Procesor 1 GHz alebo rýchlejší s 2 alebo viacerými jadrami

RAM 4 GB

Úložisko 64 GB a viac

TPM Trusted Platform Module (TPM) verzie 2.0

Grafika Kompatibilná s rozhraním DirectX 12 alebo novším s ovládačom WDDM 2.0

Vo všeobecnosti platí, že minimálne požiadavky sú dostatočné na beh samotného operačného systému. Pre pohodlný beh systému spolu s otvorenými aplikáciami sa odporúčajú vyššie hodnoty CPU aj RAM a taktiež vyššia disková kapacita potrebná na ukladanie aplikácií a užívateľských dát.

Ak máte záujem prejsť na nový operačný systém WINDOWS 11 a vlastníte jedno z nepodporovaných zariadení, možno je na mieste zvážiť zaobstaranie si nového počítača alebo notebooku, zvlášť ak zariadenie používate na plnenie si svojich pracovných alebo školských povinností. Získate tak nové a bezpečné zariadenie so zárukou, ktoré Vám vydrží niekoľko rokov a nemusíte sa báť žiadnej nekompatibility a prípadných problémov.

Kompatibilné počítače a notebooky si môžete vybrať aj na našom eshope https://obchod.kodas.sk .

windows 11