Profi dátová kabeláž a WIFI v nehnuteľnosti – áno alebo nie?

Možno ste sa už tiež stretli s jednou z nasledujúcich situácií. Potrebujete do svojej domácej siete pripojiť novú tlačiareň, počítač, televízor, Xbox či satelitný set top box a zrazu ste si uvedomili, že nemáte kam „pichnúť“ sieťový kábel? Zistili ste, že zariadenia pripojené len cez WIFI sieť nemusia vždy podať očakávaný výkon a odozvu? Neviete, ako dostať WIFI signál na miesta, ktoré nie sú v dosahu routra od poskytovateľa internetu? Máte problém si v súčasnej širokej ponuke pre seba vybrať vhodné zariadenia? Odpoveďou na tieto otázky môže byť realizácia štruktúrovanej kabeláže pre váš rodinný dom, chatu alebo firmu s optimálne navrhnutým rozmiestnením jednotlivých WIFI zariadení.

Z praxe vieme, že projektová dokumentácia k stavbe alebo rekonštrukcii objektov túto problematiku nerieši. Ak aj áno, tak často len ako formálnu súčasť elektroinštalácie. Pritom vhodný návrh a realizácia dátovej kabeláže vám v budúcnosti môže ušetriť starosti s dodatočným ťahaním káblov, lištovaním, vŕtaním, neporiadkom, t. j. v konečnom dôsledku ušetrí stres i náklady. Na čo sa teda oplatí myslieť už vo fáze projektu?

Je to najmä:
• rozmiestnenie a počet dátových zásuviek RJ45 podľa dispozície interiéru,

• správne rozmiestnenie WIFI prístupových bodov pre čo najdokonalejšie pokrytie signálom,

• počet dátových zásuviek pre tlačiarne, home server, inteligentné pripojenia video vrátnika, IP kamier a iných plánovaných sieťových zariadení.

Ako to robíme my?

Na začiatku každého projektu sú dve veci, bez ktorých sa nezaobídeme. Predovšetkým je to pôdorys objektu s kótami, informácie o stavebných materiáloch a základná predstava o dispozícii nábytku. Druhou je zhovorčivý investor, ktorého vyspovedáme pre čo najpresnejšie pochopenie priestoru. Dohodneme sa, kde umiestnime dátový rozvádzač nazývaný aj rack.

Rack je box (skrinka), kde sa stretávajú všetky káble z objektu. Tie sú tu osadené do patch panelu a slúžia na pripojenie k aktívnym zariadeniam siete, ako sú napríklad switche, routre a iné. Rack, okrem iného, zabraňuje tomu, aby zo steny trčal neorganizovaný zhluk káblov s konektormi a visiaci zariadeniami.

Následne si s kolegami sadneme a pripravíme návrh, ktorý sa skladá z viacerých oblastí. Navrhneme kategóriu kabeláže (CAT 5e, CAT 6a, CAT 7), optiku alebo ich kombináciu. Vyberieme typ dátového rozvádzača (19 alebo 10 palcový) s príslušenstvom a vhodným počtom U. Prípojka k internetu môže byť podľa lokality riešená v zemi metalickým alebo optickým káblom. Tam, kde to možné nie je, riešime bezdrôtové pripojenie od lokálneho poskytovateľa internetu alebo mobilného operátora. Kábel navrhneme k anténe na stene alebo streche objektu. Návrh bude obsahovať rozmiestnenie dátových zásuviek v objekte podľa požiadaviek investora a našich skúseností. V prípade záujmu navrhneme kabeláž pre satelitné rozvody a umiestnenie paraboly pre definovaný počet TV. Nezabúdame ani na audio káble k domácemu kinu alebo k stereo zostave. Veď kto by chcel mať káble od reprákov na podlahe, keď môžu byť vedené priamo v zásuvke za nimi? Kabeláž odovzdávame premeranú špecializovaným meracím prístrojom a popísanú tak, aby bolo jasné, čo je kam pripojené.

Sme firma, ktorá sa IT venuje komplexne. Samotnými káblami a ich organizáciou sa teda naša práca nekončí. Aby bola zásuvka po pripojení zariadenia funkčná, resp. WIFI signál dostupný, je potrebné rack a celý objekt osadiť aktívnymi prvkami siete, ktoré ju „oživia“. Sú to routre, switche, WIFI AP a rôzne riadiace jednotky. Výber týchto zariadení je široký a orientácia v nich môže byť pre užívateľa zložitá. Aké zariadenie potrebujem? Akú značku si vybrať? Bude to Ubiquiti, TP-Link, ZYXEL, CISCO alebo niektorá ďaľšia? Bude mať toto AP dostatočný „signál“? Nebudú sa mi zariadenia v sieti „biť“? Kto mi to všetko nakonfiguruje, aby to spolu fungovalo? Kto mi pomôže, keď niečo vypadne?

O nič z tohto sa nemusíte starať, pretože v ponuke od nás dostanete aj návrh zariadení (podľa vašich preferencií), ktoré vieme dodať a pripojiť „na kľúč“. Naladíme vám satelitnú parabolu, nakonfigurujeme satelitné prijímače, smart TV a iné zariadenia.

Zároveň si však uvedomujeme, že nie vždy je možné potiahnuť kábel všade tam, kam by sme chceli. Časté je to hlavne pri hotových objektoch, kde príčiny bývajú rôzne – finančné, časové, organizačné, príp. je budova historická a nie je možné v nej robiť akékoľvek stavebné úpravy. V takýchto prípadoch nie je nič ideálne, preto hľadáme kompromis. Riešiť WIFI len cez WIFI repeater nie je zďaleka dokonalé, hlavne ak je ich potrebných viac. Vtedy sa snažíme o kombináciu káblom pripojených zariadení s AP pripojenými cez WIFI uplink. Vhodné môže byť aj použitie POWERLINE zariadení, ktoré dokážu prenášať dátový signál cez 230V zásuvky. Majú síce svoje obmedzenia a limity, ale je to často využívané alternatívne riešenie.

Uvažovať nad dátovými rozvodmi v nehnuteľnosti už počas jej stavby či na začiatku rekonštrukcie je teda viac ako užitočné. Potrebujete k tejto problematike viac informácii alebo máte doplňujúce otázky? Kontaktujte nás. Naši odborníci vám radi poradia.

profi dátová kabeláž