Ako znížiť prehrievanie notebooku alebo počítaču?

Ako zistiť, že sa počítač prehrieva? Ak je na dotyk horúci, ventilátory sú hlučné, alebo ak dochádza k náhlym vypnutiam alebo zmrazeniu obrazovky, vaše zariadenie sa prehrieva. 

Ak sa váš počítač prehrieva, môže to byť spôsobené veľkým počtom otvorených kariet v prehliadači alebo vykonávaním náročných úloh. Ak je váš počítač horúci, ale pracuje správne, dajte mu prestávku.

Časté dôvody prehrievania vášho počítača: 

  • príliš veľa aplikácií bežiacich súčasne 
  • príliš veľa otvorených kariet v prehliadači 
  • poškodené ventilátory 
  • zablokované vzduchové otvory 
  • zastaraný softvér
  • vírusy alebo iný škodlivý softvér
  • prehriaty procesor alebo grafická karta
  • nános prachu na ventilátoroch a vzduchových otvoroch vášho počítača 

Prehrievanie počítača zvyčajne spôsobuje kombinácia týchto faktorov. Ak sa prach nahromadí, môže zablokovať ventilátory a spôsobiť prehrievanie procesora alebo grafickej karty. Príliš veľa súčasne spustených aplikácií môže viesť k nadmernému zaťaženiu ventilátorov a ak sa to stáva príliš často, ventilátory môžu prestávať fungovať. 

Ako schladiť počítač, či notebook?

Začnite tým, že zistíte, prečo sa vaše zariadenie prehrieva. Po identifikácii príčin nadmerného tepla môžete zistiť, čo ďalej urobiť.

Tipy na zníženie teploty vášho zariadenia:

 1. Odstránenie prachu

Odstránenie prachu, nečistôt a iných častíc, ktoré sa dostávajú do počítača, môže zlepšiť rýchlosť, výkon a prietok vzduchu naraz.

 2. Zlepšite prietok vzduchu  

Používanie notebooku na mäkkom povrchu, ako je posteľ alebo gauč, môže blokovať jeho otvory. Použite napríklad stôl a váš počítač sa ochladí. 

Stolové počítače tiež potrebujú dostatočný prietok vzduchu na udržanie chladu. Namiesto umiestnenia vášho počítača do skrine alebo na koberček ho umiestnite na tvrdý a pevný povrch s dostatkom miesta okolo neho. 

 3. Nepracujte na notebooku vo vysokých teplotách

Ak pracujete s notebookom vonku, snažte sa ho nemať na priamom slnku. 

 4. Skontrolujte ventilátory  

Ak je váš počítač horúci a ventilátory sú príliš hlučné, môže to byť znak toho, že sú zablokované alebo zlyhávajú.  

 5. Použite externý chladiaci systém  

Mnoho notebookov má ventilačné systémy, ktoré fungujú tak, že nasávajú chladný vzduch zospodu, preto je lepšie používať notebook na tvrdom, rovnom povrchu. Ak je váš notebook náchylný na prehrievanie, skúste použiť chladiacu podložku, ktorá fúka vzduch nahor do otvorov vášho notebooku. 

 6. Zatvorte programy alebo ich vypnite 

 Najjednoduchší spôsob, ako schladiť váš počítač, je zatvoriť všetky programy. Môžete tiež vypnúť zariadenie a nechať ho odpočívať niekoľko hodín. 

Ak si stále neviete poradiť s prehrievaním, kontaktujte nás, my vám s vaším problémom radi pomôžeme!