10 tipov ako zrýchliť počítač, či notebook

Ako zrýchliť počítač, či notebook? Časom sa rýchlosť a výkon môže znížiť a práca s pomalým zariadením môže byť frustrujúca. Počítače spomaľujú z rôznych dôvodov, vrátane nedostatku pamäte, nainštalovaných programov alebo prítomnosti počítačových vírusov a malware. 

Vo svete viac ako 80% ľudí používa notebook na rôzne účely. Z nich približne 50% ľudí sa pri práci stretáva s problémami s rýchlosťou alebo výkonom zariadenia.  

Našťastie existujú jednoduché spôsoby, ako zvýšiť rýchlosť a výkon pomalého počítaču či notebooku. My vám tie najefektívnejšie z nich predstavíme pre zariadenia s Windows 10 a Windows 11.

1. Zakážte programy spúšťajúce sa pri zapnutí zariadenia 

Programy, ktoré sa automaticky spúšťajú pri štarte, môžu spomaliť váš počítač.  

Stlačte Ctrl-Shift-Escape, otvoríte tým Správcu úloh. Prejdite na kartu Spustenie alebo Aplikácie pri spustení a zobrazí sa zoznam položiek, ktoré sa spúšťajú pri štarte, spolu s ich vplyvom. 

Prejdite cez zoznam a rozhodnite sa, ktoré položky nemusia byť automaticky spustené. Tento proces je obzvlášť prospešný, ak môžete vypnúť programy s vysokým vplyvom. Treba však poznamenať, že niektoré z týchto programov sú nevyhnutné pre správne fungovanie Windows! Ak si nie ste istí, spýtajte sa odborníka.

Pre vypnutie jednoducho kliknite na program a zvoľte Zakázať. Pamätajte si, že nevypínate program, len zabránite jeho automatickému spusteniu pri zapnutí. 

2. Nájdite programy, ktoré zaberajú zdroje

Ak zistíte, že váš počítač náhle beží výrazne pomalšie,  môže byť za to zodpovedný konkrétny program. Prejdite do Správcu úloh a zistite, čo zaberá vaše zdroje. 

Stlačte Ctrl-Shift-Escape pre otvorenie Správcu úloh. Kliknite na položku viac informácií, aby ste zistili informácie o programoch, ktoré aktuálne bežia na vašom počítači. Zobrazená by mala byť záložka Procesy. 

Program môžete ukončiť kliknutím na daný program, vyberte možnosť „Ukončiť úlohu.“ Týmto krokom zastavíte jeho prevádzku. 

Niektoré programy môžu byť potrebné pre správne fungovanie vášho notebooku!

3. Aktualizujte Windows

S výkonom vám môže pomôcť aj udržiavanie softvéru na aktuálnej verzii. Windows vám automaticky pošle oznámenie, keď bude k dispozícii aktualizácia.  

Ak si myslíte, že ste premeškali aktualizáciu, môžete to skontrolovať. Choďte na štart a kliknite na Nastavenia. 

Prejdite na položku Aktualizácie a zabezpečenie > Windows Update.

Ak vám neukazuje žiadnu aktualizáciu môžete kliknúť na vyhľadanie aktualizácie. Ak aktualizáciu máte, kliknite na stiahnuť a nainštalovať.

4. Zmeňte možnosti napájania

Windows obsahuje niekoľko prednastavených „plánov napájania“, aby vyhovovali vašim potrebám. Predvoleným plánom je vyvážený, ktorý zohľadňuje výkon a spotrebu energie.  

Pre zmenu plánu choďte do ovládacieho panelu > Hárdvér a zvuk > Možnosti napájania > Vysoký výkon. Aj keď táto možnosť používa viac energie, mala by pomôcť zrýchliť vaše zariadenie. 

5. Odinštalujte programy, ktoré nepoužívate 

Často inštalujeme programy, bez toho aby sme si uvedomili, koľko miesta na disku zaberajú.  Ak chcete odinštalovať program, prejdite do ovládacieho panelu, vyhľadajte Programy a kliknite na odinštalovať program.

Prejdite programy a rozhodnite sa, ktoré z nich nepotrebujete. Kliknite pravým na aplikáciu a zvoľte odinštalovať.

6. Spustite diskové čistenie

Windows obsahuje nástroj na čistenie nevyužívaných súborov, ktoré sa v priebehu času nahromadia. Choďte do ovládacieho panela > Systém a zabezpečenie > Nástroje Windows alebo nástroje na správu a z ponuky zvoľte Čistenie disku 

Tu si môžete vybrať typy súborov, ktoré chcete odstrániť a kliknite na OK.  

7. Malware a antivírus

Malware je kód či softvér, ktorý poškodí alebo zablokuje, zmocní sa alebo odcudzí informácie z počítačového systému. Vírus a malware môžu výrazne ovplyvniť výkon vášho zariadenia.  Preto je nevyhnutné mať nainštalovaný dobrý antivírusový softvér ktorý vás ochráni pred malware, ako aj pred inými hrozbami. Antivírus  by ste mali často aktualizovať, alebo si zapnúť automatické aktualizácie.  

Odporúčame najmä Eset, ktorý si u nás môžete zakúpiť za výhodnú  cenu, nainštalujeme vám ho (osobne, či vzdialene) a držíme podporu (konzultácie, reinštalácie..).

8. Doplnenie RAM pamäte

Ďalším dôvodom, prečo by mohol váš počítač bežať pomaly, je nedostatok RAM. RAM umožňuje vášmu počítaču mať otvorené rôzne programy súčasne. Ak nemáte dostatok RAM, váš počítač sa výrazne spomalí, keď máte spustených príliš veľa programov. 

9. Výmena Disku

Výmena disku HDD za rýchlejší disk SSD. Dáta zo starého disku vám dokážeme oklonovať na nový disk, to znamená že neprídete o žiadne dáta.  

10. Profylaktika alebo ako zrýchliť pomalý počítač zbavením prachu

Profylaktika alebo „vyčistenie vnútra vášho zariadenia“ predovšetkým od prachu ktorý znemožňuje ventilátorom zariadenie dostatočne ochladzovať. Tým pádom nastáva prehrievanie ktoré môže zariadenie spomaliť alebo aj poškodiť. 

Ak máte nejaké otázky, kontaktujte nás alebo si pozrite 5 najčastejších otázok o pomalých počítačoch.

 Kontaktujte nás a po zákroku našich odborníkov bude vaše zariadenie fungovať ako nové!