top of page

eKASA – končí platnosť certifikátu?

Sú tomu približne dva roky, kedy všetci podnikatelia na Slovensku, prijímajúci platby v hotovosti, museli prejsť na eKasu. Do eKasy bolo pred jej spustením potrebné nahrať identifikačné a autentifikačné údaje, aby sa vytvorilo zabezpečené pripojenie k portálu finančnej správy. V tomto článku sa budeme venovať tým autentifikačným, pretože finančná správa ich platnosť obmedzila na 2 roky. A to je presne ten dôvod, pre ktorý Vám vaša kasa vypisuje alebo onedlho vypíše, že k nejakému dátumu končí platnosť certifikátu. V tomto článku Vám dáme stručný návod, ako treba postupovať pri obnove autentifikačných údajov. Bez ich aktualizácie vo Vašej eKase nebude ďalej možné eKasu používať.


1. V prvom rade sa musíte prihlásiť na portál finančnej správy a v sekcii eKasa podať žiadosť o nové autentifikačné údaje. Je potrebné podotknúť, že pri tejto žiadosti je potrebné zadať a potvrdiť aj heslo. Toto heslo je nutné si poznačiť, lebo bez neho sa nedajú nové údaje nahrať do eKasy. Samotný proces Vám nezaberie viac ako pár minút a preto sa ho netreba obávať. Ak máte svojho účtovníka alebo účtovnú firmu, je dobrou praxou, že tento krok urobia za Vás.


2. Keď sa nové údaje vygenerujú, čo trvá maximálne pár minút, treba ich stiahnuť na svoj počítač. V prípade, že aktualizáciu zveríte do rúk Vašej servisnej organizácie je potrebné tento súbor spolu s heslom, ktoré ste pri žiadosti zadávali, zaslať alebo priniesť servisnej organizácii.


3. Spôsob samotného nahrania nových údajov do eKasy závisí od „typu“ eKasy a jej výrobcu. Pre jednoduchosť ich rozdelíme do troch jednoduchých skupín. Ktorú používate Vy?


- používate klasickú „tlačidlovú“ eKasu (napríklad od spoločnosti ELCOM) je potrebné byť fyzicky pri zariadení, kde sa údaje nahrávajú.

- eKasu používate spolu s počítačom a tlačíte na nej „bločky“ priamo z ekonomického programu (napríklad BOWA), nahratie údajov je možné aj vzdialeným pripojením. Znamená to, že technik sa pripojí na Váš počítač a všetko urobí bez nutnosti dopravných nákladov.

- máte eKasu, ktorú je možné spravovať cez internetový portál napríklad od spoločnosti FiskalPro). V takom prípade sa tiež dajú údaje nahrať vzdialeným pripojením.


Pripomína sa Vaša eKasa expirujúcim certifikátom. Obráťte sa na nás a radi Vám s tým pomôžeme.


bottom of page